چشم کودکان ۳ برابر بزرگسالان از UV ‌خورشید آسیب می‌بیند

چشم کودکان ۳ برابر بزرگسالان از UV ‌خورشید آسیب می‌بیند

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران هشدار داد چشم کودکان ۳ برابر بزرگسالان بیشتر از اشعه UV‌ خورشید آسیب می‌بیند که این موضوع، لزوم استفاده اجباری کودکان از عینک‌های آفتابی را ضروری می‌‌کند.

پرویز زرین بخش، چشم پزشک با اعلام این خبر افزود: کودکان معمولاً زمان بیشتری را در خارج از خانه به سر می‌برند و در مقایسه با افراد بالای ۲۵ سال که۱۰ درصد اشعهUV‌خورشید وارد چشم آنان می‌شود،‌۷۵ درصد این اشعه به چشم کودکان وارد می‌شود که این مساله فوریت محافظت چشم کودکان را در مقابل اشعه UV نشان می‌دهد.

وی با اشاره به صدمات چشمی ناشی از اشعه UV‌ ادامه داد: اشعه UV‌باعث تاثیر بر سلول‌های گابلت شده، خشکی چشم و کاهش حس قرنیه را به همراه داشته، سبب ایجاد بیماری «ناخنک» در چشم می‌خورد.

به گفته زرین بخش آثار اشعه UV در افرادی که دارای قرنیه نازک هستند، شدیدتر بوده و میزان اشعه بیشتری وارد چشم آنان می‌شود.

وی اضافه کرد: افرادی که عمل لیزیک و PRK‌ انجام می‌دهند، نیز جزو افراد در معرض خطر به شمار می‌روند.

این چشم پزشک گفت: نازک شدن قرنیه می‌تواند میزان اشعه UV‌ را عبور داده، ایجاد کاتاراکت و آب مروارید را تسریع می‌کند.

زرین بخش با اشاره به یک پژوهش انجام شده از سوی محققان ژاپنی اظهار داشت: در بهار، پاییز و تابستان رنج نمی‌برند از عینک آفتابی و کلاه محافظتی استفاده نمی‌کنند.

اشعه UV

این در حالیست که در این ساعت‌ها اغلب افراد فعالیت‌های خارج از خانه انجام می‌دهند و بیشتر در معرض خطرند.

وی با اشاره به اینکه در دسترس‌ترین وسیله محافظت، عینک‌های آفتابی هستند، تصریح کرد: عینک‌های معمولی بی‌کفیت تنها نصف اشعه UV‌را کنترل می‌کنند.

استفاده از این عینک‌ها سبب باز شدن مردمک و ورود اشعه UV بیشتر به چشم می شود. بنابراین ضروری است، افرادی که قصد تهیه عینک آفتابی دارند، حتما با چشم پزشک مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *