علمی ترین تست بینایی سنجی

تست بینایی سنجی

در انجام تست بینایی سنجی معمولا ما دارای غرور خاصی در مورد سلامتیمان هستیم. فکر میکنیم همه چیزمان تکمیل است و ما را چه نیاز به دکتر؟ برای همین است که هیچ وقت زحمت یک ملاقات ساده برای معاینه گوش و چشم را به خودمان نمیدهیم.

خود من هم همینطور بودم. من زمانی که اولین بار در مدرسه اجبارا برای چشم معاینه شدم به ذهنم هم خطور نمیکرد که چشمانم ضعیف باشد. حتی نظر دکتر را قبول نکردم و پیگیری نکردم!! بعدها اتفاقی باز به دکتر مراجعه کردم ( به علت افت تحصیلی ) و اولین عینکم را گرفتم.

این است که میگویم شما هم همین امروز باید یک ویزیت کوچک داشته باشید. ضرری که ندارد. دارد؟
اما نقدا امروز به شما راههایی را نشان میدهم که بدون نیاز به دکتر و در خانه و مجانی متوجه شوید که چشم شما ضعیف است یا نه؟

اگر امروز متوجه شوید خیلی بهتر از فرداست. شاید هم فهمیدید سالم هستید و خیالتان از هر بابت راحت شد. امید دارم که همین طور باشد.

برد بینایی سنجی چیست؟

اکثر ما با این برد بینایی سنجی آشنایی داریم. بردی که از چند ردیف حروف الفبایی در سایزهای مختلف تشکیل شده است. شما این حروف را از یک فاصله ی معین میخوانید، و بعد به کوپکترین ردیف می رسید که اگر همه را درست بخوانید میفهمید بینایی شما نرمال است؟

تست بینایی سنجی

مدلی که در ایران رایج است رویش حرف E نوشته شده است و شما باید بگویید سه دندانه آن به کدام یکی از ۴ جهت اصلی اشاره دارد. به این مدل E chart میگویند.

بینایی خود را آنلاین بسنجید

ابزارهای تست مختلفی وجود دارند که در دسترس هستند و شما میتوانید از آنها به صورت آنلاین استفاده کنید.

اما به نظر من شما باید با ابزار IVAC دانشگاه بوفالو شروع کنید. از یک خط کش فیزیکی برای اندازه گیری صفحه نمایش استفاده کنید ( این اندازه با توجه به رزولوشن مانیتور متفاوت خواهد بود ) و سپس فاصله خودتان تا صفحه کامپیوترتان را هم اندازه بگیرید. حالا شروع کنید به خواندن حروف و کمی بعد حروف را کوچکتر کرده و در حالی که ردیف های بیشتری از حروف را میبینید دوباره شروع به خواندن کنید.

در زمان اجرای این تست، باید یکی از چشمانتان پوشیده شده باشد و زمانی که تمامی آیتمها را با یکی از چشمانتان خواندید دوباره همین کار را با چشم دیگرتان تکرار کنید و تا جایی این کار را ادامه دهید که قادر به خواندن حروف نباشید.

تست بینایی در سایت thinkquest.org

یکی دیگر از ابزارهای تست بینایی سنجی در سایت thinkquest.org قرار دارد. این ابزار میتواند فقط بر کامپیوترهایی با مانیتورهای سایزهای ۱۵، ۱۷ و یا ۱۹ اینچ کار کند. به اندازه ۴ فیت از مانیتور ( نقطه قرمز ) دور شوید. گوگل میگوید ۴ فیت میشود ۱.۲۱۹۲ متر.

حالا دستوراتی که به شما داده شده است را دنبال کنید. زمانی که کاراکترها دیگر برایتان قابل خواندن نیستند، دکمه Stop را بزنید و آنگاه میزان بینایی شما نمایش داده میشود.

یک راه ساده دیگر هم میگویم که بدون استفاده از سرویس خاصی است. این عکس را باز کنید ( برد بینایی سنجی استاندارد است ) و بزرگترین E را به اینچ اندازه گیری کنید.

باز هم میدانیم اما برای اطمینان بیشتر از گوگل میپرسیم و گوگل میگوید هر اینچ برابر است ۲.۵۴ سانتیمتر. اندازه E بزرگ را در ۲.۸۳۸ ضرب کنید و به همان مقدار از مانیتور دور شوید و سعی کنید از بالا تا پایین حروف را بخوانید.

مثلا اگر عدد آخر ۱۴ بود یعنی ۱۴ فیت از مانیتور باید دور شوید!

از یکی هم خواهش کنید مثل دکتر ببیند شما درست میگویید یا نه؟

این روش را اداره راهنمایی و رانندگی ایالت کنتاکی آمریکا پیشنهاد کرده است.

قبل از این که توسط دوستان چشم پزشک خواننده اینجا به قتل برسم عرض کنم که اینها هیچکدام واقعا نمیتوانند جایگزین یک ویزیت ساده پزشک هم بشوند. یک دکتر علاوه بر تجربه بالا ابزارهای خاصی هم دارد که سریعا میتواند شما را از سلامت چشمتان مطمئن کند.

اصلا هم ترس ندارد. من که سالهاست عینک میزنم و این همه هم آزمایش چشم دادم به شما قول میدهم که کسی شما را در چشم پزشکی یک لقمه چپ نمیکند.

۲ دیدگاه

  1. چشم تعمت خداست و اگه کسی چشم نداره از نعمت محرومه و من از دنیا میخوام یا چشم مصنوعی بسازه یا اگه کسی مرگ مغزی شده خونوادش راضی به اهدا شند و من در بچه گیم چشمام عفونت کرده بود و میدونم درد بی چشمی چه قدر زیاده انسان از دیدن درخت و گل محروم میشه.با سپاس از شما و بدونید اگه کسی نابیناست محروم نیست و محروم ما هستیم که درد و زجر دیگران رو درک نمیکنیم دوستای کم بینا داشتم و هیچ وقت به صورتشون هم نگاه نکردم.در کل مسخره کردن افراد ناتوان از هر بعدی باعث اختلاف و ناراحتی اون افراد میشه مثلا یکی از بستگان ما یکی از عضو هاش ناقص هست و هیچ وقت من تا حالا نگفتم مثلا فلانی … . در کل چشم نعمت خداست و هیچ کسی نباید محروم از بینایی باشه.چشم عطر جسم انسان و عطر زندگی هر شخصی هست.زنده باد.

  2. چرا چشم من هیچ کدوم رو غلط نگفن از فاطه۱۰ متری تشخیص دادام ایا چشم من مشگل داره یا مال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *